Mik a lehetőségek: nyugdíj-előtakarékosság vállalkozóknak és önfoglalkoztatóknak
- Mindenem a Családom
- márc. 26.
- 2 perc olvasás
Frissítve: ápr. 10.
A vállalkozók és önfoglalkoztatók számára a nyugdíjas évek anyagi biztonsága különösen fontos kérdés. Míg alkalmazottként az állami nyugdíjrendszer automatikusan biztosít valamilyen szintű ellátást, addig vállalkozóként jóval tudatosabb pénzügyi tervezésre van szükség ahhoz, hogy időskorban is megfelelő életszínvonalat tarthassunk fenn. Ebben a cikkben felvetjük a legfontosabb problémákat, és bemutatjuk a nyugdíj-előtakarékosság legfontosabb lehetőségeit vállalkozók és önfoglalkoztatók számára.

Miért különösen fontos a nyugdíj-előtakarékosság vállalkozóknak?
A magyar nyugdíjrendszer úgy működik, hogy a nyugdíj összege nagyrészt a korábban befizetett járulékoktól függ. Ez azonban vállalkozók esetében problémát jelenthet, mert:
– Alacsony járulékfizetés: sok egyéni vállalkozó minimálbéren jelenti be magát, ami minimális állami nyugdíjat eredményez.
– Ingadozó jövedelem: a vállalkozóknál nem mindig kiszámítható a bevétel, így előfordulhat, hogy bizonyos időszakokban kevesebb járulékot tudnak fizetni.
– Nincs automatikus munkáltatói nyugdíjjárulék-levonás és -befizetés: alkalmazottak esetében a munkáltató is hozzájárul a nyugdíjjárulékhoz, vállalkozóknál viszont ez a teher teljes egészében saját magukra hárul. Ezeket a járulékokat nem elegendő befizetni, a bevallások adminisztrációjában előforduló hiányosságok és hibák is sok problémát okozhatnak évtizedek múlva, amikor kiszámítják a nyugdíj összegét.
– A fenti problémák miatt egy vállalkozónak külön stratégiát kell kialakítania, ha azt szeretné, hogy nyugdíjas éveiben is anyagi biztonságban élhessen.
Milyen lehetőségek állnak rendelkezésre?
A vállalkozók számára többféle módon is biztosítható a nyugdíj-előtakarékosság. Lássuk a legfontosabb lehetőségeket!

1. Önkéntes nyugdíjpénztár (ÖNYP)
– Az egyik legnépszerűbb nyugdíjcélú megtakarítási forma.
– Adójóváírás: az éves befizetések 20%-a, de maximum 150 000 Ft adójóváírásként visszaigényelhető a személyi jövedelemadóból, mely összeget a NAV átutalja a nyugdíjpénztári számlánkra.
– Hosszú távon stabil hozamokat biztosíthat, mivel a pénztári vagyon szakértők által kezelt befektetésekben van.
– 10 év után (3 évente) a hozam összege felvehető.
– A nyugdíjszolgáltatás a mindenkori hatályos nyugdíjkorhatár elérésekor vehető igénybe.
2. Nyugdíjbiztosítás
– Egyéni nyugdíj-előtakarékossági forma.
– Adójóváírás: szintén jár utána 20%-os adókedvezmény, itt a maximum 130 000 Ft évente adójóváírásként visszaigényelhető a személyi jövedelemadóból.
– Rugalmasan alakítható, eseti befizetésekkel kiegészíthető.
– Haláleseti kedvezményezettet is meg lehet jelölni, így nem képezi hagyaték részét.
– A biztosítók különböző befektetési lehetőségeket kínálnak, így személyre szabható a kockázati szint.
3. Nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ)
– Olyan értékpapírszámla, amelyen keresztül a megtakarító maga fektetheti be meglévő pénzét különböző részvényekbe, kötvényekbe vagy befektetési alapokba.
– Adójóváírás: az éves befizetés 20%-a, legfeljebb 100 000 Ft
– Rugalmas, de aktív pénzügyi tudatosságot igényel, hiszen a befektetéseket saját magunknak kell kezelni.
4. Ingatlanbefektetés nyugdíjcélra
– Az egyik legnépszerűbb nyugdíjstratégia vállalkozók körében az, ha egy vagy több ingatlanból származó bérleti díj biztosítja a majd nyugdíjaskori jövedelmet.
– Ha jól választunk ingatlant, akkor az inflációval növekvő passzív jövedelmet biztosíthat.
– Hátránya, hogy az ingatlanfenntartás költségekkel jár, és az ingatlanpiac változékonysága miatt nem mindig garantált a stabil bevétel.
5. Befektetési portfólió kiépítése
– Vállalkozók számára egy jól diverzifikált befektetési portfólió (részvények, kötvények, befektetési alapok) hosszú távon biztosíthat stabil hozamokat.
– Rugalmasabb, mint a kötött nyugdíj-megtakarítási formák, de nagyobb pénzügyi ismereteket igényel.

A vállalkozók számára a nyugdíj-előtakarékosság nemcsak fontos, hanem elengedhetetlen is a jövőbeli pénzügyi biztonság megőrzéséhez.
Ha segítségre van szükséged, töltsd ki konzultációs lapunkat, és hamarosan keresni fog szakértőnk!