Lakásbiztosítás: az alapterület számítása
- Mindenem a Családom
- márc. 12.
- 2 perc olvasás
Frissítve: ápr. 10.
Egy lakásbiztosítás megkötésekor az egyik legalapvetőbb adat a biztosítandó lakás/ház mérete. Egy társasházi lakás esetében ez általában nagyon egyszerű, mert a lakás méretét tartalmazza a társasházi alapító okirata vagy az adás-vételi szerződés. De családi házak esetében ez nem mindig ilyen egyszerű, ezért sorra vesszük, hogyan is kell megadni az épület/ingatlan különböző tereinek a méretét lakásbiztosítási szerződésben. Nincs egységes, minden biztosító számára „kötelező” előírás a számításra, de a különböző biztosítók nagyon hasonlóan számolnak.

A biztosítandó épület/ingatlan meghatározásának pontossága nagyon fontos, mert a biztosítás díját ez nagymértékben meghatározza. Ha túl kicsi területet adunk meg, otthonunk alulbiztosított lesz (itt olvashatsz erről), és kártérítés esetén rosszul járhatunk. Ha pedig túl nagy területet adunk meg, akkor túlbiztosított (erről pedig itt olvashatsz) lesz ingatlanunk.
Nézzük, hogy hogyan lesz pontos a számítás: adjuk össze az alábbi tételeket (négyzetméterben számolva), a végeredmény adja majd meg a biztosítási szerződésben otthonunk méretét (főépület és külön a melléképületek).
Földszint
Ez egyszerű, az alapterület 100%-kal kerül beszámításra.
Emelet (nagyobb házak esetén emeletek)
– Ez is egyszerű, az alapterület 100%-kal kerül beszámításra.
Tetőtér, itt már számolni szükséges
– Ha nincsen beépítve, akkor nem kell beleszámítani.
– Beépített tetőtér esetén, a tető alapterületének 50%-ával kell számolni, de van olyan biztosító, ahol a lakáscélra beépített 1,9 méter magasságot elérő alapterület méretét kell beszámítani 100%-ban.
Terasz, erkély, loggia
– Méretének 50%-át kell beszámítani.
Üvegveranda, télikert
– Méretének 100%-át kell beszámítani.
Lakáson belüli galéria
– Méretének 50%-át kell beszámítani.
Talajszint alatti részek
– Lakáscélú helyiség (pl. szuterén lakás) méretét 100%-ban kell beszámítani.
– Nem lakás célú terület (pl. pince) méretének 50%-át kell beszámítani.
Egyéb
– Nem lakás céljára használt helyiség méretének 50%-át kell beszámítani.
Medence (csak épített medence esetén)
– Épületen belül: méretének 50%-át kell hozzáadni a főépület méretéhez.
– Épületen kívül: méretének 100%-át kell hozzáadni a főépület méretéhez.
Garázs
– Épületen belül: méretének 50%-át kell beszámítani.
– Épületen kívül: melléképületként külön kell megadni.
Vállalkozás célú helyiségrészeket: pince, garázs, tetőtér stb.
– Méretének 100%-át kell beszámítani.
Melléképület
– A főépülettől külön meg kell adni a melléképületek számát, és méretüket 100%-ban kell számolni. Ha több, eltérő falazatú melléképület van, akkor külön-külön kell a melléképületeket megadni, ha azonos falazatúak, akkor összesítve.

Ne feledkezzünk meg arról sem, hogyha átalakításokat végzünk, számoljuk újra (pl. hozzáépítés, tetőtérbeépítés, funkció átalakításként garázsból szoba vagy szobából garázs, pincében vállalkozás indítása stb.). Mindenképpen módosítsuk szerződésünket, mert kár esetén a kárszakértő a biztosítási szerződésben lévő adatokat összeveti a valósággal (alulbiztosítás), és probléma adódhat kárigényünk mértékének elbírálásakor és kifizetésekor. A szerződés módosítása miatt lehet, hogy valamivel többet kell majd fizetnünk, de nagyobb biztonságban érezhetjük ingatlanunkat, értékeinket egy esetleges káresemény kapcsán.
Meglévő lakásbiztosítását mindenkinek lehetősége van hozzáértővel átbeszélni, és szükség esetén módosítani is lehet évfordulótól függetlenül. Pl. szükséges lehet a szabályok szerint újraszámolni a biztosítandó épület és a melléképületet méretét, reálisan meghatározni a biztosítási összegeket és az új adatokkal a lakásbiztosítást módosítani. Az évek során újabb és újabb, korszerűbb biztosítási csomagok is megjelennek, melyek igazodnak változó életkörülményeinkhez. A kiegészítő biztosításokkal pedig nem csak biztonságban érezhetjük otthonainkat és vagyontárgyainkat, de számtalan kényelmi szolgáltatás is tartozik egy-egy lakásbiztosításhoz, melyek viszonylag alacsony összegért elérhetők.
A korszerűbb, szélesebb körű káreseményekre szóló biztosítás nem jár feltétlenül magasabb díjjal.
Töltse ki konzultációs lapunkat, és hamarosan keresni fogja szakértőnk!